dilluns, 28 de desembre de 2015

Millors CD’s  de l’Any 2015 

      Top 10 de 60 CD’s nominats l’any 2015.
         

1. SPIRO
"Welcome Joy and Welcome Sorrow”     Anglaterra,             Real World.    

2. SEIVA
“Seiva”,                                        Portugal,             Bigorna.                                                            

3.  MARA ARANDA
      "Madre Nostrum”,                  País Valencia,            Picap.                

4. GOSE
      "Gosariak”                                País Basc,           Jangur Prod.                    

5. THE KENNEDYS
    "West”,                              Nova York (EUA),               Autoeditat.    

6.  GEORGIA DAGAKI  
     "Phobie”,                                  Grècia,              Monopol Records.        
     
7.  ANA ALCAIDE
     "Gotrasawala",                Espanya/Indonesia,             Autoeditat.          
 
8.  ESTUSHA
      "Wotan”,                                    Mèxic,                       Autoeditat.            

9.  GIULIANO GABRIELE
      "Madre”,                                      Itàlia,                        i Company.

10. SAAGA ENSEMBLE
      “Kuullelle”,                                 Finlàndia,                    Autoeditat.  


MILLOR CONCERT 2015 : HERCZKU ÁGNES (Hongria)              

dimarts, 22 de desembre de 2015

                                  ESPECIAL FESTES de NADAL

1. “Joyeux Noël” – New York Twoubadou  (Christmas Around the World, 2003). Haití.
2. “Venid fieles todos” – Liuba Maria Hevia (Christmas Around the World, 2003). Cuba.
3. “Puer Natus” – Baraban (La Santa dell’Oriente, 1997). Itàlia.
4. “Oíche Chiún” – Enya (6 Tracks, 1988). Irlanda.
5. “Chutti Hai” – Upagna Pandy (Children’s Garden, 2006). India.
6. “Yaramazim Amenna” – Indigo Children (Children’s Garden, 2006). Turquia.
7. “Mbube – El Lleó” – Mahotella Queens (The Lion of Soweto, 1987). República de Sud Àfrica.
8. “Mama” – Mory Kanté (Sabou, 2004). Guinea.
9. “Bressol de Nadal” – Eduard Iniesta (no editat especial pel programa, 2011). Catalunya.
10. “El Desembre congelat” – Eybec (no editat especial pel programa, 2012). Catalunya.
       
                                                    ACOMIAT

11. “Auld Lang Syne” – Nicholas Gunn (A Christmas Classic, 2002). Estats Units d’Amèrica.
THE TOP TEN

17th  DESEMBRE 2015 


1. MADRE (THE HYPNOTIC DANCE’S TIME)
   Giuliano Gabriele,                Itàlia,                       iCompany.                                

2. VABADUS/SVOBODA
Svjata Vatra,                        Estònia,               Svjata Vatra.
 
3. SWIETO SLONCA
   Warsaw Village Band,          Polònia,         Karrot Kommando.                                        

4. VIENA
   Värttinä,                               Finlàndia,                    Westpark.                                                                    

5.  CARNAVAL MARSUPIAL
   Marsupialis,                         Catalunya,                Icaria.                                                                  

6. EAMIRITNI::RIMEBORN
  Elin Kaven,                    País dels Samis,             Nordic Notes.                  

7. AMATAGA
  Te Vaka,                              Nova Zelanda,          Spirit of Play.                                                                                

8. SÄHKÖ SUISTAMON
   Sähkö Suistamon,                Finlàndia,         Kihtinäjärvi Rec.
                         
9. ESPERANTO                                                          
  Dimitris Mystakidis,                Grècia,                   Fishbowl.                        
             
10. IL VIAGGIO D’AMORE
 Arianna Savall & Petter Udland Johansen,    Catalunya/Noruega,      Carpe Diem.                                                                      
                                                             

dilluns, 14 de desembre de 2015

                                         WMCE de DESEMBRE  

1. “Le President, ma moto et moi” – Smockey (Pre’volution, 2015). Núm.10
2. “Nade” – Sekou Kouyate (Sabaru, 2015). Núm.9
3. “Suzanah” – Cheikh Lo (Balbalou, 2015). Núm.8
4. “Amaro Kheliban” – Caci Vorba (Satrika, 2015). Núm.7
5. “Reina de todas las fiestas” – Chico Trujillo (Reina de todas las fiestas, 2015). Núm.6
6. “Mantenha Cudado” – Lura (Herança, 2015). Núm.5
7. “In the pines” – Vieux Karka Toure & Julia Easterlin (Touristes, 2015). Núm.4
8. “Nia Ndou” – Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Musique de Nuit, 2015). Núm.3
9. “Lamina” – Kimmo Pohjonen (Sensitive Skin, 2015). Núm.2
10. “Koala Boumba” – Kandia Kuoyaté (Renascence, 2015). Núm.1
                                 
                                        ACOMIAT

11. “Eterns” – Mara Aranda (Mare Nostrum, 2015).
                                                                 
THE TOP TEN

17th  NOVEMBRE 2015 

1. WOTAN
   Estusha,                              Mèxic,             Estusha Grinberg.                                

2. MARE NOSTRUM
Mara Aranda,             País Valencia,                           Picap.
 
3. MADRE (THE HYPNOTIC DANCE’S TIME)
   Giuliano Gabriele,               Itàlia,                      i Company.                                        

4. SENSITIVE SKIN
   Kimmo Pohjonen,               Finlàndia,                    Octopus.                                                                    

5.  VABADUS/SVOBODA
   Svjata Vatra,                        Estònia,               Svjata Vatra.                                                                  

6. ZURÖS BANDA
  Zurös Banda,                       Hongria,                       Fono.                  

7. SWIETO SLONCA
  Warsaw Village Band,          Polònia,           Karrot Kommando.                                                                                

8. TRI HLASY/THREE VOICES
   Jitka Suranská & Irén Lovász &Michael Elia Kamal,   Txèquia./Hongria/Israel,     Indies Scope.
                         
9. TII ILO                                                          
  Mari Kalkun & Runorun,        Estònia,                Rockadillo.                        
             
10. IL VIAGGIO D’AMORE
  Arianna Savall & Petter Udland Johansen,    Catalunya/Noruega,     Carpe Diem.    

dimarts, 8 de desembre de 2015

“Especial Diada de Sant Jordi”.

1.  “Cançó per adormir un estruç” – Guillem Roma (Nòmades, 2014).

2.  “Els Anarquistes” – Joan Isaac (Cançons d’amor i Anarquia, 2014).

3.  “La Girondaina” – Newcat Ètnic (Ruralisme Il·lustrat, 2015).

4.  “Fou Gandia el meu bressol” – Carles Dénia (L’home insomne,

5.  “El Primer Bosc”– Relk (Gran esperança del propi no-res, 2011).

6.  “Crida”– Sol i Serena (Un Segon, 2009).

7.  “Cant dels deportats” – Marina Rossell (Cançons de la Resistència,

8.  “La Dama d’Aragó” – Arianna Savall & Petter Udland Johansen (Il

9.  “Kurtoglu Zeybegi”– Efrén López (El Fill del Llop, 2015).

10.  “Eterns” – Mara Aranda (Mare Nostrum, 2015).

       Viaggio d’Amore, 2015).

                                         

                                              ACOMIAT

11. “Un país normal” – Sabor de Gràcia (Gitanos Catalans, 2015).

12. “D’un temps d’un país” – Sabor de Gràcia (Gitanos Catalans, 2015).
THE TOP TEN

17th  NOVEMBRE 2015 

1. WOTAN
   Estusha,                              Mèxic,             Estusha Grinberg.                                

2. MARE NOSTRUM
Mara Aranda,             País Valencia,                           Picap.
 
3. MADRE (THE HYPNOTIC DANCE’S TIME)
   Giuliano Gabriele,               Itàlia,                      i Company.                                        

4. SENSITIVE SKIN
   Kimmo Pohjonen,               Finlàndia,                    Octopus.                                                                    

5.  VABADUS/SVOBODA
   Svjata Vatra,                        Estònia,               Svjata Vatra.                                                                  

6. ZURÖS BANDA
  Zurös Banda,                       Hongria,                       Fono.                  

7. SWIETO SLONCA
  Warsaw Village Band,          Polònia,           Karrot Kommando.                                                                                

8. TRI HLASY/THREE VOICES
   Jitka Suranská & Irén Lovász &Michael Elia Kamal,   Txèquia./Hongria/Israel,     Indies Scope.
                         
9. TII ILO                                                          
  Mari Kalkun & Runorun,        Estònia,                Rockadillo.                        
             
10. IL VIAGGIO D’AMORE
  Arianna Savall & Petter Udland Johansen,    Catalunya/Noruega,     Carpe Diem.                                                                      
                                                             

diumenge, 6 de desembre de 2015

                                  WOMEX BUDAPEST   

1. “Ávtár ábá” – Mónika Lakatos & Romengo  (Nagyecsed, 2014).
2. “Legénesek szaporák” – Tcha Limberger (A Hajnali Csillag Ragyog, 2009).
3. “The Only Thing to Do” – Bella Hardy (With the Dawn, 2015).
4. “Tamar Dedoplis Sadidebeli” – Iberi (First, 2014).
5. “Égmadár” – Holddalanap (Dandala, 2014).
6. “Romano bijo” – Parno Graszt ( Járom az utam, 2004).
7. “Persana” – Ilgi (Tur Saulite Perties Gaja, 2011).
8. “Juegos con Zaira” – Javier Paxariño Trio (Dagas de fuego sobre el laberinto, 2014).
9. “Suzanah” – Cheikh Lo (Balbalou, 2015).
10. “Megfújtak azok a szelek” – Ágnes Herczku ( Bandázom, 2014).

                                   ACOMIAT

11. “Geampara” – Cimbalomduó (Összehangolva, 2015).
THE TOP TEN

17th  NOVEMBRE 2015 

1. WOTAN
   Estusha,                              Mèxic,             Estusha Grinberg.                                

2. MARE NOSTRUM
Mara Aranda,             País Valencia,                           Picap.
 
3. MADRE (THE HYPNOTIC DANCE’S TIME)
   Giuliano Gabriele,               Itàlia,                      i Company.                                        

4. SENSITIVE SKIN
   Kimmo Pohjonen,               Finlàndia,                    Octopus.                                                                    

5.  VABADUS/SVOBODA
   Svjata Vatra,                        Estònia,               Svjata Vatra.                                                                  

6. ZURÖS BANDA
  Zurös Banda,                       Hongria,                       Fono.                  

7. SWIETO SLONCA
  Warsaw Village Band,          Polònia,           Karrot Kommando.                                                                                

8. TRI HLASY/THREE VOICES
   Jitka Suranská & Irén Lovász &Michael Elia Kamal,   Txèquia./Hongria/Israel,     Indies Scope.
                         
9. TII ILO                                                          
  Mari Kalkun & Runorun,        Estònia,                Rockadillo.                        
             
10. IL VIAGGIO D’AMORE
  Arianna Savall & Petter Udland Johansen,    Catalunya/Noruega,     Carpe Diem.                                                                      
                                                             

 “NOVES MÚSIQUES  i CLÀSSICS  AMB  l’ONA” 

1 Part

1. Anja Lechner - Tema “Soleil Rouge”  Ref. ECM 2367 “Moderato Cantabile”.
2. Ketil Bjornstad – Tema “Stupet” Ref. ECM 2336 “Sunrise”.
3. Zehetmaier Quartett  - Tema “Scherzo Presto” Ref. ECM 2195/96.
4. Alexei Lubimov  - Tema “Le sons et les perfums tournant” Ref. ECM 2241/42.
5. Steven Micus – Tema “The Feast” Ref. ECM 2409 “Nomad Songs”.
6. The Hilliard Ensemble – Tema “Thomas gemma Cantuari”.  Ref. ECM 2408 “Transeamus”.
7. András Schiff – Tema “Allegro Vivace in f-Moll” Ref. ECM 2425/26 “Franz Schubert”.
8. Susanne Abbuehl – Tema “This and my heart” Ref. ECM 2322 “The Gift”.
9. Lumen Drones – Tema “Lux”  Ref. ECM 2434.
10. Maria Pia de Vito – Tema “Chi Disse ca la femmena” Ref. ECM 2340 “Il Pergolese”.
11. Eleni Karaindrou – Tema “Silence” Ref. ECM 2376 “Medea”.
12. Anouar Brahem – Tema “January” Ref. ECM 2423/24 “Souvenance”.
13. Robin Williamson – Tema “Roads” Ref. ECM 2393 “Trusting in The Rising Light”.
14. Trio Mediaeval  - Tema “Vespers reponsory” Ref. ECM 2416 “Aquilons”.
15. Sokratis Sinopoulos – Tema “Street Dance” Ref. ECM 2407 “Eight Winds”.

2 Part

1. Elina Duni – Tema “Taksirat” Ref. ECM 2401 “Dallëndyshe” .
2. Anders Jormin, Lena Willemark & Karin Nakagawa – Tema “Slingerpolska”  Ref. ECM 2406 “Trees Of Light”.
3. Anna Gourari Tema “Sonata No. 3. F.Chopin” Ref. ECM 2384 “Visions Fugitives”..
4. Tre Voci  - Tema “Sonata for flute, viola and harp” Ref. ECM 2345 “Takemitsu/Debussy”Gubaidulina”.
5. Norma Winstone – Tema “A Tor A Tor” Ref. ECM 2333 “Dance whithout answer”.
6. Momo Kodama Tema “Alborada del gracioso. Ravel” Ref. ECM 2343 “La Vallée des Cloches”.
7. Ralph Towner – Tema “Travel Guide”  Ref. ECM 2310 “Travel Guide”.
8. Yeahwon Shin – Tema “The Moonwatcher and the child”  Ref. ECM 2337 “Lua Ya”.
9. Myung Whun Chung Tema “Für Elise. Beethoven”  Ref. ECM 2342 “Piano”.
10. Jean-Louis Matinier – Tema “Wiosna” Ref. ECM 2348 “Inventio”.
11. Sinikka Langeland – Tema “The Light Streams In” Ref. ECM 2377 “The Half-Finished Heaven”.
12. Keith Jarrett – Tema “Allegro Vivace”, Ref. ECM 2445 “Barber/Bartok/Jarret”.

dimarts, 1 de desembre de 2015



                                          WOMEX BUDAPEST   

1. “Ávtár ábá” – Mónika Lakatos & Romengo  (Nagyecsed, 2014).
2. “Legénesek szaporák” – Tcha Limberger (A Hajnali Csillag Ragyog, 2009).
3. “The Only Thing to Do” – Bella Hardy (With the Dawn, 2015).
4. “Tamar Dedoplis Sadidebeli” – Iberi (First, 2014).
5. “Égmadár” – Holddalanap (Dandala, 2014).
6. “Romano bijo” – Parno Graszt ( Járom az utam, 2004). 
7. “Persana” – Ilgi (Tur Saulite Perties Gaja, 2011). 
8. “Juegos con Zaira” – Javier Paxariño Trio (Dagas de fuego sobre el laberinto, 2014). 
9. “Suzanah” – Cheikh Lo (Balbalou, 2015). 
10. “Megfújtak azok a szelek” – Ágnes Herczku ( Bandázom, 2014). 

                                          ACOMIAT

11. “Geampara” – Cimbalomduó (Összehangolva, 2015). 
          
                                          THE TOP TEN

                                    17th  NOVEMBRE 2015 

1. WOTAN
   Estusha,                              Mèxic,             Estusha Grinberg.                              

2. MARE NOSTRUM
Mara Aranda,             País Valencia,                           Picap.
 
3. MADRE (THE HYPNOTIC DANCE’S TIME)
   Giuliano Gabriele,               Itàlia,                      i Company.                                      

4. SENSITIVE SKIN
   Kimmo Pohjonen,               Finlàndia,                    Octopus.                                                                  

5.  VABADUS/SVOBODA
   Svjata Vatra,                        Estònia,               Svjata Vatra.                                                                  

6. ZURÖS BANDA
  Zurös Banda,                       Hongria,                       Fono.                

7. SWIETO SLONCA
  Warsaw Village Band,          Polònia,           Karrot Kommando.                                                                              

8. TRI HLASY/THREE VOICES
   Jitka Suranská & Irén Lovász &Michael Elia Kamal,   Txèquia./Hongria/Israel,     Indies Scope.
                         
9. TII ILO                                                          
  Mari Kalkun & Runorun,        Estònia,                Rockadillo.                        
           
10. IL VIAGGIO D’AMORE
  Arianna Savall & Petter Udland Johansen,    Catalunya/Noruega,     Carpe Diem.